Emigrantët e paligjshëm/ Britania e Madhe me “dorë të hekurt”, jep miliona paund për të frenuar largimin e shqiptarëve

Lajme

Miliona paund para të taksapaguesve do të dërgohen në Shqipëri për bindur të rinjtë shqiptare të qëndrojnë në vendin e tyre në vend që të vijnë në Britani.

Media britanike Telegraph shkruan se ky vend po financon skema të mëdha infrastrukturore për të ofruar mijëra vende pune lokale dhe për të përmirësuar objektet lokale në zonat ku të rinjtë shqiptarë e kanë braktisur për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar.

Investimet britanike përfshijnë një digë të re të madhe hidroelektrike, parqe industriale, skema mjedisore dhe në Shqipërinë e Veriut, e cila tashmë ka lidhje të forta me MB-në pas eksodit të parë pas luftës në Kosovë.

Suella Braverman, Sekretarja e Brendshme britanike dhe Robert Jenrick, ministri i saj i imigracionit, kërkojnë të mbyllin një rrugë të re “të shpejtë” për të dëbuar mijëra shqiptarë që kanë udhëtuar në MB në 10 muajt e fundit.

Këtë javë, Dan O’Mahoney, komandanti klandestin i kërcënimit të Forcave Kufitare të Channel, zbuloi se 12,000 shqiptarë kishin mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit, nga të cilët 10,000 ishin meshkuj të moshave të reja.

Por zyrtarët shqiptarë thonë se nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis marrëveshjeve për emigrantët dhe ndihmës së huaj, por ajo pranohet si mbështetje jetike financiare për të frenuar eksodin e të rinjve shqiptarë.

Zoti Jenrick tha: “Ne po shqyrtojmë nëse ka një rrugë të caktuar për shqiptarët që rastet e tyre për azil të shqyrtohen shpejt dhe të largohen nga vendi sa me shpejt. “Dhe ne po shikojmë gjithashtu diplomatikisht se si mund të punojmë me qeverinë në Shqipëri dhe në koalicion me vendet me të njëjtin mendim, si Franca, për të arritur një marrëveshje me Shqipërinë.

Gati 9 milionë paund para në Mbretërinë e Bashkuar po përdoren për të zhvilluar rajonin rreth Hasit dhe qytetit të Kukësit, me shpresën për të penguar njerëzit të largohen. Javën e kaluar, Departamenti i Tregtisë Ndërkombëtare organizoi një panair tregtar për të ndihmuar bizneset britanike të fitojnë kontrata për të ndihmuar në ndërtimin e digës së hidrocentralit të Skavicës, pranë Kukësit.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po financon gjithashtu projekte shumë milionë paund për të luftuar bandat e krimit të organizuar që nxisin emigrimin e shqiptarëve disa prej të cilëve përfundojnë duke punuar në fermat e kanabisit në MB, si dhe tregtinë e kokainës. Muajin e kaluar, Home Office ra dakord të derdhte deri në 4 milionë paund për modernizimin e laboratorit kriminal të Shqipërisë për të rritur aftësinë e tij mjeko-ligjore.

Ministria e Brendshme ka vënë gjithashtu 2 milionë paund për rindërtimin e stacionit të policisë në aeroportin Nënë Tereza në Tiranë, i cili pranon kriminelë të huaj dhe të dyshuar të dëbuar nga Britania e Madhe. Pas marrjes së gjurmëve të gishtërinjve, ata përballen me ndalime deri në tre vjet nga zona e udhëtimit Shengen në Evropë.

Një deputet i lartë konservator tha se me shqiptarët që përbëjnë deri në 80 për qind të emigrantëve që vijnë nga Franca është jetike që qeveria të përdorë çdo levë për të realizuar kthimin e tyre.

“Nuk është për t’u habitur nëse kjo përfshin edhe marrëveshje financiare,” tha deputeti.

Faxweb/ Nijazi Mema