Frikë nga armët bërthamoree? Drejtori i CIA-s takim sekret në Turqi, dalin detajet e fundit

Lajme

William J. Burns, drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, u takua me homologun e tij rus në Turqi të hënën për të paralajmëruar Rusinë kundër përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, raporton NYT.

Këshilli i Sigurisë Kombëtare tha se takimi i zotit Burns në Ankara nuk kishte për qëllim në asnjë mënyrë të negocionte apo të diskutonte ndonjë zgjidhje të luftës në Ukrainë. Ukraina u informua paraprakisht për udhëtimin, tha zëdhënësi.

Presidenti Biden ka këmbëngulur se Ukraina, dhe jo Shtetet e Bashkuara, do të diktojnë nëse dhe kur fillojnë negociatat për t’i dhënë fund luftës.

Burns ishte vendosur gjithashtu të ngrejë çështjen e amerikanëve të arrestuar në Rusi, tha Këshilli i Sigurisë Kombëtare.

Dmitri S. Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, nuk konfirmoi apo mohoi nëse takimi u zhvillua.

Një C.I.A. zëdhënësja nuk pranoi të komentojë. Agjencia nuk komenton kurrë udhëtimin e drejtorit.