“Gjendet” zemra e Saimir Sulës, motra e tij: Duam t’i bëjmë ADN-në, por Gjykata refuzon, duan ta mbyllin pa prova

Lajme

Majlinda Sula, motra e Saimir Sulës, shqiptarit që spitali spanjoll i hoqi zemrën në mënyrë të fshehtë, vijon të kërkojë drejtësi. Në një rrëfim rrëfim për ‘El Periodico’ në Spanjë, Majldina thotë se ka marrë një denoncim që i thotë se vëllait të saj i është gjetur zemra,

por ky lajm i duket i pabesueshëm. Për këtë arsye, ajo shprehet se ka kërkuar që t’i bëhet analiza e ADN-së, por kjo kërkesë është refuzuar nga Gjykata. Majlinda thotë se fakti që ata refuzojnë, tregon se këtë çështje duan ta mbyllin shpejt dhe pa prova.

Ngjarja ka ndodhur më 8 maj 2020, në kohën kur bota po pushtohej nga pandemia e Covid-19. Saimir Sula hyri në spitalin del Mar në Barcelonë, i shoqëruar nga motra e tij Majlinda. Ai kishte temperaturë dhe shkoi të bënte një test covid, i cili doli negativ. Por, 18 orë më vonë, ekipi mjekësor në spital thirri Majlindën për t’i thënë se vëllai i saj kishte vdekur. Mjekët kanë tentuar ta djegin trupin në kohë rekord dhe Majlinda nuk pranoi sepse pa mavijosje në trupin e vëllait të saj.

Ajo kërkoi që kufoma do të transferohej në Shqipëri, ku bëri një autopsi të dytë dhe raporti e siguroi se trupi kishte mbërritur pa zemër në vendlindje. Që nga ajo kohë, Majlinda ende për të kërkuar zemrën e të vëllait…

Artikulli në El Periodico:

Ngjarja ka ndodhur më 8 maj 2020 rreth orës 23:00. Pandemia ishte në fazën fillestare. Një i ri shqiptar i quajtur Saimir Sula ka hyrë në Spitalin del Mar (Barcelona) i shoqëruar nga motra e tij Majlinda. Djali kishte temperaturë dhe shkoi të bënte një test Covid, i cili doli negativ. Ata e futën brenda, ndërsa motra e tij qëndronte jashtë në pritje të rezultateve. Tetëmbëdhjetë orë më vonë, ekipi mjekësor në spital thirri Majlindën për t’i thënë se vëllai i saj kishte vdekur.

Vdekja e çuditshme u pasua nga një sërë misteresh që familja e viktimës ende nuk i ka të qarta. E para është se, sipas motrës së të ndjerit, kanë tentuar ta djegin trupin në kohë rekord. Majlinda nuk pranoi sepse pa mavijosje në trupin e vëllait të saj që nuk i kishte kur hyri dhe argumentoi se kufoma do të transferohej në Shqipëri, vendlindjen e saj, ku do të kërkonte një autopsi të dytë. Arkivoli mbërriti në Tiranë dhe u krye testi i dytë. Ekipi që e kreu atë lëshoi ​​një raport duke siguruar se trupi kishte mbërritur pa zemër. Familja kërkoi shpjegime nga Hospital del Mar në Barcelonë për arsyet e vdekjes së papritur të vëllait të tyre. Dhe denoncuan në Barcelonë pasi në Tiranë theksuan se trupi kishte mbërritur në destinacion pa zemër. Ata kanë vijuar veprimet ligjore. Çështja, megjithatë, po bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar për familjen, është arkivuar dy herë nga një gjykatë e Barcelonës dhe tani ata përballen me mundësinë e fundit të apelimit.

DYSHIME TË ARSYESHME

Majlinda mori raportin nga Instituti i Mjekësisë Ligjore dhe Shkencave Ligjore në Katalonjë (IMELEC), duke i thënë se tashmë e kishin gjetur zemrën e vëllait të saj. Ajo e mori lajmin me habi dhe dyshoi se ky organ i përkiste Saimirit. Pa zgjidhur të misteret e para, u shtua një e re: pse një zemër po shfaqej tani nga askund? Kush e kishte nxjerrë dhe pse? A ishte vërtet zemra e Saimirit?

Nisur nga dyshimet të nxitura dhe nga Prokuroria Shqiptare, Majlinda kërkoi (përmes avokatit të saj, Carlos Sardinero), një test ADN-je. Të gjitha kërkesat janë refuzuar. Për më tepër, çështja është pushuar në dy raste nga Gjykata Hetuese Nr. 16 e Barcelonës, pavarësisht urdhrave shqiptare. Por as motra e të ndjerit dhe as avokati i tij nuk besojnë se kjo zemër i përket Saimirit.

Kështu edhe sot e kësaj dite familja e viktimës pohon se ende nuk e dinë se çfarë i ndodhi Saimirit atë natë, pse trupi mbërriti në Tiranë pa zemër dhe nga erdhi zemra që i atribuohet Saimirit dhe pse nuk lejohet një test ADN. Sepse, përveç kësaj, datat e vdekjes dhe nxjerrjes së zemrës nuk përkojnë. Në raportin e atij trupi flitet për një vdekje nga fundi i prillit, por Saimiri vdiq më 8 maj.

MISTERI I PARË

Për misterin e parë, çfarë ndodhi në të vërtetë atë natë, familja ende nuk ka kuptuar asgjë. Versioni zyrtar flet për një arrest kardiorespirator si shkak i vdekjes. Siç theksojnë ata, Saimiri është nervozuar kur ka hyrë për t’u kuruar dhe ka filluar të sillet dhunshëm, gjë që do të kishte bërë që sigurimi i spitalit ta vinte nën kontroll. Familja e Saimirit beson se mjekët kanë kaluar kompetencat e tyre.

Motra e tij, Majlinda tregon foto dhe video se si u gjet trupi i vëllait kur u njoftua se kishte vdekur. “Ai ka hyrë në spital më 8 maj në orën 23:00. Në orën 17:00 të nesërmen i kanë thënë familjes se ka vdekur. Besojmë se ka vdekur një orë më parë, por kanë marrë kohë për të njoftuar familjen.

“Ka pasur goditje gjithandej, mavijosje, traumatizma. Në sy. Mendojmë se e kanë tepruar. Më kanë telefonuar nga spitali që më kanë thënë se vëllai është shumë i shqetësuar. Por më ka telefonuar edhe për të më thënë: “Eja të më marrësh mua, po me marrin frymen, po me vrasin”. Por nuk me lane, se ishim ne fazen Covid. Dhe vellai im ishte mire para se te hynim brenda. Kishte ethe, por ai ishte mirë dhe nuk ishte i shqetësuar, madje bëmë shaka para se të mjekohej,”- shpjegon ajo.

“Ne kemi kërkuar regjistrimet e kamerave të vëzhgimit të spitalit, por ato nuk na i japin. Nëse është një kontroll proporcional, nuk duhet të jetë aq e vështirë apo e mundimshme për të marrë ato video,” thotë avokati Carlos Sardinero.

ASNJË IMAZH

Megjithatë, atyre nuk u është siguruar regjistrimi i kamerave të sigurisë. Në urdhrin gjyqësor, magjistrati vë në dukje se Saimiri ishte “skizofren me disa episode psikotike” dhe se vuante nga sëmundje të mëlçisë, duke konstatuar se vdekja ka ndodhur për shkaqe natyrale. Diçka që nuk përputhet me goditjet që familja pa (dhe dokumentoi) në trupin e Saimirit.

Sipas raporteve mjekësore, Saimirit i është dhënë haloperidol në përpjekje për të kontrolluar gjendjen e tij agresive, e cila është rritur gjatë gjithë datës 9 maj.

“Pacienti ka pasur shtrëngim gjoksi, nuk e dimë si ndodhi. Kemi bere diskutim, i kërkuam të mos dalë nga spitali, më pas i bllokuam derën që të mos dilte. Madje kemi njoftuar sigurimin.Personeli i sigurimit e ka frenuar fizikisht pacientin. I aplikuam një ampulë haloperidol intramuskular.Mirëpo, disa sekonda më vonë paralajmërojnë për arrest kardiorespirator,”- thuhet në raportin mjekësor.

“Më në fund, pavarësisht 1 orë e 10 minuta reanimacion të avancuar kardio-pulmonar me kolegët e ICU, dalja (vdekja) konfirmohet në orën 17:26 të datës 9 maj. Duke qenë se shkaku nuk dihet, është rënë dakord me shefin e detyrës dhe kreun e infermierise të kerkohet autopsi gjyqesore,”- përfundon raporti.

VDEKJE DHE AUTOPSI

Autopsia u krye më 12 maj 2020.

Rezultatet e autopsisë dolën në përfundimin se ishte “vdekje natyrale me shkak të menjëhershëm arrest kardiak. Shkaqet e ndërmjetme: bronkioliti, ethe, agjitacion dhe frenim (…). Data e vdekjes, ora 19:59″. Një kohë që nuk përputhet me atë të dhënë në raport pak më parë, që flet për orën 17:26 si kohë vdekjeje.

Në raport thuhet gjithashtu se kanë qenë tetë persona që kanë vazhduar me ndalimin e Saimirit: “Në orën 11:35 mësohet se pacienti është i qetë dhe janë hequr kufizimet mekanike. Por pasdite ai paraqet një episod agjitacioni të papritur, në atë kohë, shoqëruar me heteroagresivitet të manifestuar (…). Nga ana e personelit të sigurisë është bërë kufizim fizik. Kanë vepruar 8 persona, duke plotësuar numrin minimal të kërkuar prej pesë, ndërsa është injektuar një ampulë haloperidol intramuskular.” Raporti përfundon duke thënë se manovrat që i janë bërë dhe mjekimet që i janë administruar kanë qenë të sakta në çdo kohë.

MISTER I DYTË

Misteri i dytë në këtë rast ka të bëjë me zemrën e Saimirit. Familja e tij, duke pasur parasysh rrethanat e çuditshme të vdekjes, refuzoi që i ndjeri të digjej menjëherë. Duke qenë i kombësisë së tij shqiptare, ata urdhëruan që kufoma të riatdhesohej në vendin e origjinës për ta varrosur atje, pas një autopsie që do të kryhej në mënyrë të pavarur nga ajo e kryer në Barcelonë.

Trupi mbërriti në Tiranë pas 18 ditësh dhe autopsia u krye më 27 maj 2020. Rezultatet nuk iu dorëzuan familjes deri në tetor 2020. Mjekët e mjekësisë që kryen thanë se autopsia shpjegoi në raportin e tyre se shkaku i vërtetë i vdekjes mund të mos përcaktohet sepse mungonte organi kryesor, zemra.

Rezultatet e autopsisë së dështuar i janë dërguar Prokurorisë së Tiranës, e cila ka qenë ajo që ka vënë në dijeni familjen. Ata nisën edhe procedurat për të kërkuar informacionin përkatës nga autoritetet spanjolle, duke qenë se familja dyshonte se mund të kishte ndodhur një krim për trafik organesh. Kështu, Prokuroria shqiptare u dërgoi një kërkesë të parë homologëve spanjollë, ku u kërkonte të sqaronin pse trupi i Saimirit kishte mbërritur pa zemër. Por në Spanjë, kjo kërkesë e Prokurorisë shqiptare nuk është pranuar dhe çështja është ngritur tashmë në dy raste në Barcelonë. Familja, pra, ende nuk e di pse trupi u shfaq pa zemër.

MISTERI I TRETË

Avokati i familjes mori një njoftim nga gjykata për t’i thënë se zemra tashmë ishte gjetur. “Trupi mbërrin në Shqipëri pa zemër. Më pas shfaqet njëri dhe na thonë se është i tij dhe se nuk ka dyshim. Pse duhet ta besojmë”, thotë avokati Carlos Sardinero, i cili i dyshon për këto deklarata.

“Është e qartë se ka parregullsi në gjurmueshmërinë e asaj zemre. Ka një thyerje në zinxhirin e kujdestarisë. Zemra është ndarë nga trupi pa na informuar askush dhe ne nuk e dimë arsyen. Tani duhet të zbulojmë nëse është me të vërtetë zemra e Saimirit. Dhe ne mendojmë jo”, thotë avokati, duke argumentuar se “raporti i anatomisë patologjike për atë zemër është para vdekjes së Saimirit. Dokumenti i autopsisë për atë zemër është i datës 21 prill, por vdekja e Saimirit ndodh më 9 maj. është e pamundur që ajo të jetë zemra e tij,”- shpjegon ai për EL PERIÓDICO DE ESPAÑA.

Për këtë arsye, ata kërkojnë nga mbrojtja që t’i bindet kërkesës së Prokurorisë Shqiptare, e cila ka kërkuar që të bëhet testi i ADN-së zemrës. Megjithatë, nga drejtësia spanjolle e refuzojnë kërkesën. Gjykata Hetuese Nr. 16 e Barcelonës ka ngritur çështjen për herë të dytë dhe i kërkon familjes që të marrë zemrën, e cila ndodhet ende në depozitë mjeko-ligjore. Familja dhe avokati refuzojnë ta bëjnë këtë. “Ajo që duam është që ata të bëjnë ADN-në, siç kërkohet nga Shqipëria. Ne nuk do të marrim organin, sepse atëherë do të prishet plotësisht gjurmueshmëria dhe zinxhiri i kujdestarisë. Çfarë ne kërkojmë është që çështja të mos mbyllet në mënyrë të rreme pa kryer një test të thjeshtë ADN-je”.

Kjo gazetë ka kontaktuar me Spitalin del Mar, nga ku nuk kanë pranuar të bëjnë asnjë deklaratë, “pasi është një çështje që është nën hetim”.