“Një Putin shumë më i butë”/ A po kërkon Rusia një rrugëdalje nga lufta në Ukrainë?

Lajme

Paparashikueshmëria e luftës ngre pyetjen nëse Uashingtoni dhe Moska duhet të angazhohen në negociata për të shmangur një zgjerim të konfliktit, duke përfshirë një konfrontim bërthamor.

Presidenti rus Vladimir Putin mund të jetë duke e zbutur qëndrimin e tij të vijës së ashpër për luftën në Ukrainë pasi ministri i mbrojtjes i Moskës zhvilloi

bisedime të rralla me homologun e tij të Shteteve të Bashkuara pas një vale pengesash në fushën e betejës.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili ka ndërmjetësuar mes Rusisë dhe Ukrainës, tha të premten se Putini dukej se ishte “shumë më i butë dhe më i hapur ndaj negociatave” me Ukrainën sesa në të kaluarën.

“Ne nuk jemi pa shpresë“, tha Erdogan për mundësinë e bisedimeve për t’i dhënë fund konfliktit.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve të premten se Putin ka qenë i hapur për negociata. “Që nga fillimi” dhe se “asgjë nuk ka ndryshuar.

Nëse ju kujtohet, presidenti Putin u përpoq të niste bisedimet me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara edhe para operacionit special ushtarak”, tha ai.

“Putini ishte i hapur për negociata kur në një dokument pothuajse u ra dakord mes [negociatorëve] rusë dhe ukrainas. Pra, në këtë drejtim, asgjë nuk ka ndryshuar. Pozicioni i palës ukrainase ka ndryshuar… Ligji ukrainas tani ndalon çdo negociatë”, shtoi Peskov.

Në fillim të këtij muaji, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha në një intervistë se Rusia ishte e gatshme të angazhohej me Shtetet e Bashkuara ose Turqinë lidhur me mënyrat për t’i dhënë fund luftës, tani në muajin e saj të tetë, por ende nuk kishte marrë ndonjë propozim serioz për të negociuar.

Konflikti më i madh në Evropë në dekada ka bërë krahasime me krizën e raketave kubane të vitit 1962, e cila e solli botën në prag të luftës bërthamore dhe ngriti pyetje nëse Uashingtoni dhe Moska duhet të angazhohen në bisedime për të shmangur një zgjerim të konfliktit, duke përfshirë një përballje bërthamore.

“Ruajtja e komunikimit”

Ministri rus i Mbrojtjes Sergey Shoigu, ndërkohë, foli në telefon me shefin e Pentagonit të SHBA, Lloyd Austin të premten – telefonata e tyre e parë në pesë muaj. Ata folën për “problemet e sigurisë ndërkombëtare, veçanërisht situatën në Ukrainë”, tha ministria ruse e mbrojtjes.

“Sekretari Austin theksoi rëndësinë e mbajtjes së linjave të komunikimit në mes të luftës së vazhdueshme kundër Ukrainës”, tha Pentagoni në një deklaratë.

Ishte vetëm hera e dytë që Shoigu dhe Austin flisnin që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt. Më 13 maj, Austin bëri presion për një armëpushim të menjëhershëm dhe bëri të njëjtën kërkesë për të pasur linja të hapura komunikimi.

“Diplomaci kuptimplote”

Nëse pengesat ushtarake e kanë detyruar Rusinë të shikojë mënyrat e mundshme të daljes nga lufta në Ukrainë, mbetet për t’u parë.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të premten se Uashingtoni do të shqyrtojë çdo mjet për të çuar përpara diplomacinë me Rusinë nëse sheh një hapje, por për momentin Moska nuk tregon asnjë shenjë vullneti për t’u përfshirë në bisedime kuptimplote.

“Çdo tregues është se larg nga të qenit i gatshëm për t’u angazhuar në diplomaci kuptimplote, Presidenti Putin vazhdon të shtyjë në drejtimin e kundërt. Ne konsiderojmë dhe do të shqyrtojmë çdo mjet për të çuar përpara diplomacinë nëse shohim një hapje për ta çuar përpara me çfarëdo mjeti, sigurisht që ne gjithmonë do ta shikojmë atë”, tha Blinken në një konferencë për shtyp, por shtoi se Moska në vend të kësaj po “dyfishonte dhe trefishonte” agresionin e saj.

Një Mariupol i ri?

Për momentin, beteja tjetër e rëndësishme duket të jetë për qytetin Kherson.

Analisti Mykhailo Samus tha se trupat ruse duhej të ishin evakuuar “shumë kohë më parë”, por shtoi se mendonte se nuk kishte gjasa që ukrainasit të dëshironin të sulmonin qytetin e kontrolluar nga Rusia, ku kanë mbetur dhjetëra mijëra banorë.

“Ukrainasit nuk do të zhvillojnë asnjë betejë për Kherson. Ata nuk sulmojnë dhe shkatërrojnë qytete si Rusia, si Mariupol”, tha Samus, duke iu referuar qytetit që rusët goditën me rrënoja më herët gjatë luftës.

Gjenerali amerikan në pension Hodges ra dakord se ukrainasit kishte të ngjarë të shmangnin një “luftë gjigante brenda qytetit” dhe në vend të kësaj “po i mbanin këto trupa ruse të fiksuara atje në mënyrë që të mos shpëtonin“./ Përshtati “Pamfleti” nga “Aljazeera”