“Po nxjerrin fitiime nga gazi”, Macron akuzon SHBA-në për standarde të dyfishta: Na e shisni me çmime rekord. E paprecedentë!

Lajme

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka reaguar me kritika ndaj SHBA-së, për politikat energjetike dhe të tregtisë.

“Ekonomia e Amerikës së Veriut po bën zgjedhje për të qenë tërheqëse të cilat unë i respektoj , por ato po krijojnë standarde të dyfishta ,” tha ai këtë premten në Samitin e Brukselit.

Ai tha se në vend mban çmime të ulëta, pra në SHBA, por i dërgon çmimet e shitjes së gazit në vendet e treta në nivele të paprecedentë.

Ndër të tjera shton se “ata lejojnë që subvencioni shtetëror të arrijë në 80% në disa sektorë.

Sakaq Macron përmendi SHBA-në dhe Norvegjinë si vende që nxjerrin fitime të mëdha nga shitja e gazit natyror.

(BalkanWeb)