Spartak Braho: Berisha të merret dhe të futet brenda, SHBA nuk mund të vazhdojë vetëm me kërcënime

Lajme

Kreu i Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Arben Kraja deklaroi sot në një prononcim për mediat se gjyqtarë dhe prokurorë të SPAK-ut janë kërcënuar dhe shantazhuar.

Për këto deklarata, ish-deputeti i PS-së, Spartak Braho tha se SHBA duhet të veprojë, duke iu referuar ambasadores Yuri Kim.

Në një intervistë për emisionin “Frontline”, Braho tha se Kim nuk duhet të bëjë më deklarata, por të veprojë dhe të publikojë emrat e atyre personave që kanë kërcënuar gjyqtarët dhe prokurorët.

Sipas ish-deputetit, kryeministri Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha kanë qenë dy figurat që kanë sulmuar më shumë SPAK-un.

Braho: SPAK në prag të dështimit. Prokurorët e SPAK janë kërcënuar. Kush janë ata që i kanë kërcënuar. Alibi i ka ambasadorja Yuri Kim deklaratat se SPAK po kërcënohet. Të veprojë ajo. Nëse nuk përkrahen gjyqtarët dhe prokurorët.

Nëse Sali Berisha apo kushdo qoftë kërcënon SPAK-un, të merret dhe të futet brenda. Sali Berisha ia ka marrë dorën Yuri Kim. Ka kërcënuar Rama SPAK sa herë i ka dashur qejfi. Zonja kur të flasë herë tjetër për kërcënime, të sjellë emra në tavolinë. U bëmë republikë llafesh.

Nëse kërcënon Sali Berisha, ta marrin ta fusin brenda. Deklaratat tregojnë pafuqinë e ambasadores. Ajo i thotë se do të bëjë presion, por nuk ecet më kështu. Nuk ecet më, kemi 30 vjet që vijmë vërdallë. Nuk bëhet Shqipëria pa drejtësi. Vetëm drejtësia e bën këtë vend.

Këtu ankohu sa të duash, këtu të heqin qafe. Gjyqtarët janë të trembur. Sa kohë që nuk po shohim veprime konkrete. Çfarë bëhet me dosjen e inceneratorëve? Këta po i nxjerrin përjashtë fare. I kanë brenda, i nxjerrin jashtë. Është operacion i madh, kompleks të cilin DASH, ambasadorët duhet të veprojnë konkretisht. Deklaratat janë shumë të bukura.